تبلیغات
صلح و آزادی - چگونه عكاسی كنیم؟
شنبه 31 اردیبهشت 1390

چگونه عكاسی كنیم؟

   نوشته شده توسط: احمد زرنگ    نوع مطلب :مقاله ،

وربین‌های عكاسی فعلی با دارا بودن ظاهر زیبا و فریبند‌ه، بسیاری از افراد را به عكس گرفتن و كاركردن با آن‌ها ترغیب می‌كنند. بیشتر دوربین‌های عكاسی مجهز و پیشرفته هستند و كار كردن با آن‌ها به گونه‌ای سهل و آسان شده است. با این حال باید این موضوع را به خاطر سپرد كه این عكاس است كه عكس می‌گیرد نه دوربین! برای گرفتن عكس‌های زیبا و جذاب فراگرفتن برخی نكات الزامی به نظر می‌رسد. در این شماره به شرح و بیان نكاتی مختصر می‌پردازیم تا با كمك آن‌ها بتوان عكس‌هایی زیبا، باكیفیت و ماندگار گرفت و لحظه‌های زیبا را جذاب‌تر به ثبت رساند.

● نكات كلی عكاسی

▪ عكس بگیرید: اولین قدم برای گرفتن عكسی زیبا و قشنگ این است كه دوربین را بردارید و شروع به عكس گرفتن كنید. عكاسی نیز مانند سایر مهارت‌ها نیاز به تمرین و ممارست دارد. باید تا اندازه‌ای عكس بگیرید كه نقاط قوت و ضعف خود را دریابید.

عكس خود را نقد كنید: عكس‌هایی را كه تا به حال گرفته‌اید با دید موشكافانه بررسی كنید و توجه داشته باشی كه اگر این عكس‌ها كنار یكدیگر قرار بگیرند چه چیزی را به شما نشان خواهند داد. سعی كنید از یك موضوع چندین عكس در جهت‌های متفاوت بگیرید.

به عكس‌های گرفته شده دیگر عكاسان نگاهی بیاندازید: به منظور الهام گرفتن می‌توانید به عكس‌های گرفته شده توسط دیگر عكاسان نگاهی بیاندازید. به نمایشگاه‌های عكاسی بروید یا كتاب‌های مرتبط با این موضوع را ورق بخوانید.

▪ عكس بگیرید: پس از انجام مراحل ۱، ۲ و رفتن به نمایشگاه‌های عكاسی و مشاهده عكس‌های عكاسان حرفه‌ای، دوباره بیرون بروید و عكس بگیرید.

در خصوص دیدگاه سایر عكاسان در خصوص كمپوزیسیون (كادربندی در عكاسی) اطلاعاتی جمع‌آوری كنید.
ادوارد وستون (Edward Weston) –عكاس آمریكایی- معتقد است كادربندی، قوی‌ترین روش دیدن است و هنری كارتیر برسون (Henri Cartier- Bresson) -از پیشتازان هنر عكاسی در جهان- می‌گوید: "چشم ما باید پیوسته در حال اندازه‌گیری و ارزیابی باشد. با اندكی خم كردن زانوها می‌توان پرسپكتیو را تغییر داد و با اندك تغییری كه به زاویه سر می‌دهیم زاویه كادر و نوع كادربندی تغییر خواهد كرد و معنای متفاوتی را القا خواهد كرد. تقریبا به ‌طور همزمان با دور و نزدیك كردن دوربین به سوژه می‌توان دكمه شاتر را فشرد. می‌توانیم جزئیات را به گونه‌ای تغییر دهیم كه مشخص شود سوژه، خود را به ما تحمیل كرده است یا ما توانسته‌ایم سوژه را شكار كنیم."
▪ باز هم عكس بگیرید: برای گرفتن عكس بهتر، به‌ طور جدی به دید قوی داشتن توجه داشته باشید. زانوهای خود را خم و كمی سر خود را متمایل كنید، از تمام زاویه‌ها و جهت‌ها به سوژه نگاه بیاندازید و با توجه به نكته‌های آموزش داده شده عكس بگیرید تا بتوانید بهترین و قوی‌ترین دید را داشته باشید.

● عكاسی با دوربین دیجیتال

▪ شناخت دوربین: به طور معمول افراد، زمانی كه دوربین خود را خریداری می‌كنند نگاهی به دفترچه راهنمای آن می‌اندازند و با كسب اطلاعات مختصری در خصوص كارایی، دیگر هیچ‌گاه به سراغ آن نمی‌روند. داشتن اطلاعات جزئی از دوربین نمی‌تواند تضمین‌كننده استفاده خوب و مناسب از آن باشد. سعی كنید تمام جزئیات دفترچه راهنمای دوربین را به خوبی مطالعه كنید. یاد بگیرید كه چگونه می‌توانید میزان نوردهی را كنترل و چگونه از مودهای مختلف و فلاش دوربین استفاده كنید.

▪ كار كردن با فلاش: یكی از مهم‌ترین نكته‌هایی كه در خصوص كار با دوربین دیجیتال باید فرا گرفت توانایی كار كردن با فلاش آن است. اگرچه بیشتر دوربین‌های دیجیتال مود خودكار دارند و با تنظیم دوربین روی این مود نیازی به تنظیم دستی فلاش نیست اما اگر فلاش به ‌طور دستی تنظیم شود تاثیر آن روی عكس بیشتر احساس خواهد شد. برای مثال، روشن یا خاموش بودن فلاش به شرایط نوری محیط و داخل یا خارج بودن آن بستگی دارد.
▪ كار كردن با مود ماكرو: این روزها تمامی دوربین‌های دیجیتال به مود ماكرو مجهز شده‌اند. این مود برای گرفتن عكس از نمای نزدیك از سوژه‌هایی مانند گل‌ها و حشرات مناسب است. برای گرفتن عكس ماكرو بهترین اقدام این است كه سوژه مورد نظر را مشخص كنید و دوربین را در حالت مود ماكرو قرار دهید. پس از آن باید تا حدی كه امكان نزدیك شدن یا به اصطلاح كلوزآپ وجود دارد به سوژه نزدیك شوید و عكس بگیرید. برای بهتر شدن كار باید از فوكوس دقیق دوربین روی سوژه اطمینان كسب كرده باشید.

▪ در نظر گرفتن نوع دوربین: اولین قانون عكاسی این است كه به نوع دوربین توجه داشته باشید. از آنجا كه بیشتر دوربین‌های دیجیتال به صفحه‌نمایش LCD مجهز هستند بنابراین می‌توان از آن‌ها برای كادربندی و مشخص كردن محدوده كادر و سوژه استفاده كرد. بهترین كار برای گرفتن عكس‌هایی با كادربندی مناسب این است كه به خطوط افقی -كه از طریق صفحه نمایش می‌توان آن‌ها را دید – توجه كرد.

▪ استفاده از سه پایه: به منظور داشتن عكس‌های باكیفیت، استفاده از سه پایه در عكاسی از اهمیت بالایی برخوردار است. ممكن است این سوال مطرح شود كه در چه مواقعی باید از سه پایه استفاده كرد؟ كاربرد سه پایه در شرایطی توصیه می‌شود كه نور محیط خیلی كم باشد یا اینكه قرار باشد از سوژه‌های در حال حركت عكس گرفته شود. برای مثال، اگر قرار است از خیابان‌های شهر در شب، عكس گرفته شود باید از سه پایه استفاده شود. بنابراین همیشه به دنبال سه ‌پایه‌ای باشید كه بتوانید آن را به راحتی حمل كنید.

▪ كار با ایزو: وجود ایزو در دوربین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ایزو میزان حساسیت دوربین به نور را مشخص می‌كند. اگر قرار است از سوژه‌های ثابت مانند گل عكس گرفته شود بهتر است از ایزو پایین استفاده كنید. ایزو پایین به دوربین می‌دهد كه از سرعت شاتر طولانی‌تری استفاده كند و عكس واضح و باكیفیتی ارایه دهد. اگر در نظر دارید از سوژ‌ه‌ای متحرك عكس بگیرید، مانند كودكی كه در حال بازی با وسایلتان است باید از ایزو بالاتر (مثلا ۴۰۰) استفاده كنید. این مسئله را در نظر داشته باشید كه ایزو بالاتر یعنی داشتن سرعت شاتر سریع‌تر و نور كمتر كه ممكن است موجب نویز‌هایی در عكس شود.

▪ برخورداری از حافظه مناسب: درست مانند دوربین‌های قدیمی كه باید تعداد فرصت‌های باقی مانده از فیلم موجود در آن را، برای عكاسی در نظر ‌می‌گرفتیم در دوربین‌های دیجیتال امروزی نیز باید میزان حافظه را در نظر داشته باشیم. در اینجا به مواردی از میزان تقریبی ظرفیت حافظه دوربین اشاره شده است.
ـ دوربین‌های ۲ مگاپیكسل، حداقل به یك كارت حافظه ۶۴ مگابایتی نیاز دارند.
ـ دوربین‌های ۳ مگاپیكسل، حداقل به یك كارت حافظه ۱۲۸ مگابایتی نیاز دارند.
ـ دوربین‌های ۴ مگاپیكسل، حداقل به یك كارت حافظه ۲۵۶ مگابایتی نیاز دارند.
ـ دوربین‌های ۵ مگاپیكسل و بالاتر، حداقل به یك كارت حافظه ۵۱۲ مگابایتی یا یك گیگابایتی نیاز دارند.
در پایان باید به این نكته اشاره كرد كه هر اندازه دوربین دیجیتال از امكانات و تكنولوژی‌های مدرن و امروزی برخوردار باشد باز این شما هستید كه برای گرفتن عكس‌های زیبا و باكیفیت باید برخی نكات عكاسی را فرا بگیرید. با در نظر گرفتن نكات ذكر شده و به كاربردن آن‌ها در عكاسی می‌توان به مرور سطح كیفی عكس‌ها را ارتقا بخشید.  
 

هفته نامه بزرگراه فناوری 

feet pain
شنبه 18 شهریور 1396 08:15 ق.ظ
Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something fully, however this post presents pleasant understanding yet.
Foot Problems
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:55 ب.ظ
Link exchange is nothing else however it
is only placing the other person's website link on your
page at suitable place and other person will also do
similar for you.
Can stretching help you grow taller?
جمعه 13 مرداد 1396 03:05 ب.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and reporting!
Keep up the great works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll.
shafferwvnmhzrypa.jigsy.com
جمعه 13 مرداد 1396 02:07 ب.ظ
This post will help the internet viewers for building up
new webpage or even a weblog from start to end.
BHW
یکشنبه 27 فروردین 1396 08:23 ق.ظ
Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to
get advice from someone with experience. Any help
would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر