تبلیغات
صلح و آزادی - جینسینگ چیست
سه شنبه 17 خرداد 1390

جینسینگ چیست

   نوشته شده توسط: احمد زرنگ    نوع مطلب :پزشکی ،علمی ،

هزاران سال است كه گیاهان برای كسب انرژی ، دور كردن ارواح خبیثه و تقویت ارگان های خاصی از بدن به كار رفته اند ، امروزه نیروبخش های رایج در شرق چون جینسینگ و دانگ گویی (


Dang gui) از نیروبخش های غربی چون رزماری و مریم گلی رایج تر و محبوب تر هستند. گیاهان نیروبخش می توانند به روش های متفاوتی طبقه بندی شوند. به عنوان افزایش دهنده انرژی یا كی (Qi) تغذیه كننده خون یا مایعات بدنی ، تنظیم بین اخلاط در پزشكی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.


یكی از گیاهان نیروبخش و مقوی كه مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ می باشد كه بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در كتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد كه نام علمی آن Panax ginseng می باشد.

این گیاه Panax ginseng كه بیش از 5000 سال است در چین به كار می رود. برای پزشكان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود. ماركوپولو در مورد این گیاه شگفت كمیاب نوشته است : «هنگامی كه هیئتی از سوی پادشاه سیام بالوئی چهاردهم دیدار كرد گیاه جینسینگ را به او معرفی كردند. از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می كردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریكا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی كشف شد كه گیاه پاناكس كینكفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است.

مشخصات :

گیاهی است چند ساله ، برگ های آن مركب دارای 7-5 برگچه كه به طور گروهی با دمبرگ های خود از یك نقطه خارج و تشكیل یك برگ مركب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با كنارۀ دندانه دار منظم ، نوك تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. ریشه گیاه كه در قسمت مستعمل آن می باشد دراز، ضخیم یك شاخه یا منشعب و دو شاخه ، طول آن یك متر و بیشتر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا 10 سانتی متر می رسد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن كمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندكی تلخ می باشد. این گیاه در كوهستان های چین و منچوری می روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است كه هم اكنون در تمام داروخانه های چین و اغلب داروفروشی های اروپا و آمریكا عرضه می شود.

مشخصات :

گیاهی است چند ساله ، برگ های آن مركب دارای 7-5 برگچه كه به طور گروهی با دمبرگ های خود از یك نقطه خارج و تشكیل یك برگ مركب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با كنارۀ دندانه دار منظم ، نوك تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. ریشه گیاه كه در قسمت مستعمل آن می باشد دراز، ضخیم یك شاخه یا منشعب و دو شاخه ، طول آن یك متر و بیشتر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا 10 سانتی متر می رسد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن كمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندكی تلخ می باشد. این گیاه در كوهستان های چین و منچوری می روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است كه هم اكنون در تمام داروخانه های چین و اغلب داروفروشی های اروپا و آمریكا عرضه می شود.

تركیبات شیمیایی :

از نظر تركیبات شیمیایی برای اینكه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی برده شود ، مطالعات وسیعی صورت گرفته است و آنچه كه تا به حال گزارش شده است این است كه این گیاه دارای گلوكوزیدهای استروئیدی به نام پاناكیلون ، یك ساپونین به نام پاناكسوزید یا پاناكسین ، مواد صابونی ، یك اساس روغنی فرار به نام پاناسین و یك هورمون و ویتامین B و ویتامین D ، تركیبات استیلنی ، استرول ها و سرانجام یك گلوكوزید به نام جینسینگ می باشد.

این دارو تونیك ، محرك ، بازساز و مقوی است. مركز سیستم اعصاب و تنفس را تحریك می كند و این اثر دارو مربوط به وجود دو گلوكوزید به نام های پانوكسید آ و پانوكسید ب آن جدا شده اند. از ریشه گیاه 2-1 درصد كولین برحسب وزن و بتاسیتوسترول به دست می آید. از این دارو برای تهیۀ داروهای جوانی كه در تركیبات داروهای به كار می رود استفاده می شود.

از گزارش دیگری آمده است كه در سال 1974 ریشه این گیاه و سایر اعضای اندام گیاه برای یافتن اسرار شگفت انگیز شفابخش آن تحت بررسی دانشمندان قرار دارد و تاكنون چندین ماده عامل فیزیولوژیك از آن جدا شده است، از آن جمله عمده ترین آن عبارتند از پانكسین كه مقاومت عضلات را در برابر بی نظمی ها و ناراحتی ها افزایش می دهد و پانكس اسید كه متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح می كند و پاناكولین یا پانكس ویلون كه روی سیستم غدد مترشحه داخلی یا آندوكرین اثر می گذارد و پاناسن كه مركز اعصاب را تحریك می كند و در آخر جینسینگ برای بیماری قند اثر مثبت دارد.

خواص و كاربرد:

ریشه جینسینگ شاید معروفترین داروهای چینی باشد كه از دوران كهن تاریخ تا حال همواره آثار شفابخش آن مورد توجه حكمای طب سنتی قرار داشته است و دارد. از نظر خواص به طور كلی ، نیروبخش ، مقوی ، محرك ، بادشكن و نرم كننده می باشد. بررسی های زیادی روی این ریشه به عمل آمده كه به اسرار شفابخش آن در موارد معالجه قطعی بی نظمی های عصبی ، كم خونی ، ضعف ، كمبود تعرق و بی نظمی تنفس ، فراموشی و نسیان ، تشنگی مداوم ، بی میلی جنسی ، خستگی شدید ، سوء هاضمه ، دردهای ناحیه قلب و تهوع و ... پی برده شود. خوردن آن به صورت جوشانده یا عصاره یا به صورت اسانس و یا مستقیماً از جرم گرد ریشه به صورت خام صورت می گیرد. خوراك آن نیرو و توانایی ایجاد می كند تا در دوران نقاهت پس از بیماری ، بی نظمی های غده های بدن و ضعف اعصاب از بین رود و كار طبیعی و شفادهنده آنها اعاده گردد. متابولیسم قندها و هیدراتهای كربن در بدن را منظم می كند و موجب می شود كه مصرف اكسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد و برای آرام كردن اشخاصی كه ناراحتی های روانی دارند ، بسیار نافع است و یك نوع مسكن موثر برای مغز می باشد. چند نوع از Panax در بازار دنیا عرضه می شود كه از نظر خواص و مرغوبیت در ردیف های متفاوتی قرار می گیرند.
جین سینگ گیاهی نیرو بخش بوده و در حفظ سلامتی بدن و هماهنگی فعالیت های حیاتی آن نقش به سزایی دارد. لازم به ذكر است كه خواص این گیاه در ریشه آن وجود دارد.

سایر خواص جینسینگ عبارتند از:

* افزایش توان ذهنی

* افزایش قدرت جسمانی

* بهبود فعالیت حافظه

* افزایش شادابی و نشاط

* افزایش قدرت تحمل و پایداری

* از بین بردن استرس

* مقابله با پیری و عوارض آن

* تقویت سیستم ایمنی بدن

* تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم) بدن

* جلوگیری از سردرد

* بهبود بی خوابی و بد خوابی

* كاهش عوارض یائسگی

* برطرف ساختن یا بهبود مشكلات جنسی

* رفع خستگی، ضعف و بی حالی

* افزایش قدرت سیستم قلبی و عروقی

* تنظیم فشار خون (كاهش دهنده فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزایش دهنده فشار خون در صورت پایین بودن آن)

* تنظیم سطح قند خون بدن

* مقابله با افسردگی

* تقویت ‌كننده قوای عمومی بدن و به ‌ویژه تقویت ‌كننده توانایی جنسی مردان

* كاهش میزان و شدت سرماخوردگی در فصل زمستان

خواص فوق به دلیل وجود تركیباتی خاص به نام جینسینوساید( ginsenoside ) در ریشه این گیاه است. هر چه ریشه این گیاه پیرتر شود، تجمع جینسینوسایدها نیز افزایش می یابد. لذا می توان گفت با افزایش تدریجی سن گیاه خواص درمانی و دارویی ریشه آن نیز افزایش می یابد.

ریشه جینسینگ می تواند بیشتر از صدها سال زندگی كند. ولی به تدریج تغییراتی در ساختار آن حاصل می گردد.

شواهد به دست آمده حاكی از آن است كه این گیاه برای از بین بردن آثار ناشی از خستگی و ضعفِ قوای ذهنی و جسمی موثر است و برای درمان بیمارانی كه از دردهای سینه (بیماری های ریوی) شكایت دارند نیز پیشنهاد می شود. همچنین این گیاه قادر به از بین بردن تومورها و افزایش طول مدت زندگی افراد است.

مطلب مهم این است كه علی رغم داشتن خواص درمانی، این گیاه عمدتاً نقش حفاظتی و پیشگیری كننده دارد و كمتر به عنوان درمان قطعی و سریع بیماری ها موثر است.


انواع جینسینگ :

1- جینسینگ كره ای یا چینی  Pnax ginseng

در برخی مناطق كوهستانی هند و چین كاشته می شود و از نظر ریشه غده ای آن مورد توجه می باشد. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم كرده غدۀ زیرزمینی خشك آن برای نرم كردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می شود. در هندوچین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می شود. این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماری ها تجویز می شود و اختصاص به یك بیماری خاص ندارد. جینسینگ چینی یا كره ای یكی از نادرترین و گرانترین گیاهان می باشد. یك تونیك تجدید كننده انرژی ، مخصوصاً در طحال و ریه . پژوهش های جدید ، وجود تركیبات استروئیدی شبیه هورمون های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و كاهش خستگی هم می شود. نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنتور می باشد كه در جوشانده به عنوان تونیك عمومی 3 تا 10 گرم آن را در 500 میلی لیتر آب می جوشانیم و در حالت تنتور كه در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف می شود و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده می شود.

می توان از كپسول حاوی 500 میلی گرم تا 4 گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت كننده استفاده نمود.

اگرچه پاناكس جینسینگ عموماً بی خطر است اما عوارض جانبی هم دارد. در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشارخون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز كرد. همچنین از مصرف سایر محرك ها مانند چای ، قهوه و نوشابه های كولادار همراه با پاناكس جینسینگ باید خودداری نمود.

 2- پاناكس نوتو جینسینگ :Panax noto ginsingPanax noto ginsing

كه دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است و برای تقویت و جلوگیری از خونریزی ، بندآوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف كردن با اخلاط خونی ، خونریزی از بینی ، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به كار می رود. عده ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه .Cynura pinnatifida Dc می دانند و از نظر قابض بودن و بندآوردن خونریزی و جوش دادن زخمها مانند آن گیاه تلقی می شود. استوارت معتقد است كه برای جوش دادن زخمهای پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولاً این دو گیاه را تحت یك نام چینی آنها ذكر كرده است ولی به هر حال در عین حال كه شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف می باشند و مؤثرترین آنها جنسه می باشد كه نوشدارو به معنای واقعی می باشد و در موقع خرید باید دقت كرد كه ریشه گیاه اصیل خریداری گردد. این جینسینگ كه جینسینگ كاذب هم نامیده می شود به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی ( داخلی و خارجی ) به كار می رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماری های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می شود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت كنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم های گلوله استفاده می كردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن می باشد كه بصورت پودر می باشد كه در كپسول ها و یا قرص های 2-1 گرمی برای درمان زخم و خونریزی ها و یا درد به كار می رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می كنند. در دوران بارداری از پاناكس نوتو جینسینگ نباید استفاده كرد ، زیرا ممكن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

:Panax quinquefolius 3- پاناكس كینكفولیوس

در عده ای از مدارك علمی نیز این گونه كه اصولاً بومی آمریكای شمالی می باشد و سابقاً از آنجا به چین برده و كاشته می شده نام برده می شود كه در حال حاضر تقریباً در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریكایی هم یك تونیك می باشد كه در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغر كننده ، مانند سل بكار میرود و همچنین در درمان سرفه های ناشی از ضعف ریه هم مفید است. قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه می باشد كه به دو صورت تنتور و پودر می باشد كه در تنتور به عنوان تونیك یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می شود. پودر ریشه پاناكس كینكفولیوس در كمبود انرژی به صورت قرص یا كپسول در دوزهای 2-1 گرمی استفاده می شود.

:Eleutherococcus Senticosus 4- جینسینگ سیبری

بخش مورد استفاده این گیاه ریشه می باشد (مانند بقیه گونه های جینسینگ) و بعنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید است و توان انسان را در برابر استرس افزایش می دهد و هیجان زایی آن كمتر از جینسینگ چینی و كره ای می باشد و برای كسانی كه به دنبال تحریك كننده قوی تری هستند روش مصرف آن به صورت تنتور یا كپسول حاوی 500 میلی گرم پودر ریشه می باشد ، البته بصورت قرص های دارویی نیز كاربرد دارد.

نظری به تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جینسینگ :

درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از 400 طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده اند. نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی كه از دم كرده جینسینگ استفاده می كنند معمولاَ سالمتر و شادابترند و در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می دهند ، انرژی بیشتری برای كار دارند و تمركز حواس آنها خیلی بهتر و بیشتر است.

دكتر فرانسورت(Dr.Norman Franworth) كه یكی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روسها را در مورد جینسینگ كاملاً تأیید می نماید. نظریه دكتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است كه جینسینگ یك آداپتوژن است. آداپتوژن یك اصطلاح فنی و پزشكی می باشد كه آن را اولین بار پزشك معروف روسی به نام برخمان (Dr.I.I.Berkhman) ، از آكادمی علمی شوروی ، تعریف كرده است و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جین سنگ به كار برده است.

یك آداپتوژن ماده ای است بی ضرر كه نقش تعدیل كننده در بدن را دارد ، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هرچیزی كه در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود. مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را كاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و كم است ؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یك ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیكی گسترده ای شبیه ضداكسیدكننده ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضداكسیدكننده نیز وجود دارد كه خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریك می كند.

تحقیقات علمی جدید دیگری نشان می دهد كه فرایند تعدیل كردن نه فقط در جینسینگ بلكه در اغلب مواد خوراكی نیز وجود دارد. مثلاً محققان وزارت كشاورزی آمریكا اخیراً كشف كرده اند كه عنصر كروم كه به مقدار خیلی كم برای بدن لازم است از عوامل آداپتوژن می باشد و آثار دو بعدی دارد و در دو جهت مخالف برای تعدیل اختلالات و عدم تعادل های فیزیولوژیكی بدن اثر می گذارد. مثلاً قند خون را تعدیل می كند ، یعنی اگر زاید برحد نرمال باشد تا حد نرمال كاهش می دهد و اگر كمتر از حد نرمال شده است آن را تا حد نرمال و طبیعی بدن افزایش می دهد. به نظر می رسد این خاصیت برقراری تعادل بیوشیمی در بدن كه اصل Yin-Yang معروف چینی ها را به خاطر می آورد در اغلب گیاهان شفابخش و مواد خوراكی طبیعی یافت می شود.

از نظرمقدار و مدت مصرف ، عده ای از دانشمندان توصیه می كنند كه روزانه 2/1-1 قاشق مربا خوری از گرد ریشه جینسینگ 6 ساله در مدت یك ماه خورده شود و سپس دو ماه بعد از آن خورده نشود ، ولی عده ای نیز معتقدند كه تا مدت ها هر روز از پودر جینسینگ می توان خورد. جینسینگ را بصورت جوشانده نیز می توان خورد. برای این كار 2/1 قاشق مربا خوری گرد جینسینگ را در یك پیمانه آب جوش (220 گرم ) ریخته و بگذارند 10 دقیقه ریزریز بجوشد و 2 پیمانه در روز از این جوشانده بخورند.


تهیه چای جینسینگ:


برای تهیه چای جینسینگ، مقداری آب را بجوشانید و ترجیحا این كار را در ظروف غیر فلزی مانند قوری لعابی یا چینی یا پیركس انجام دهید. مقداری از ریشه خشك شده ی جینسینگ (حدود 1 تا 3 گرم ) را به آب جوش اضافه كنید. سپس شعله را كم كنید و اجازه دهید تا مدت 20 تا 30 دقیقه بجوشد. در صورت تمایل می توانید بیشتر از این مدت نیز آن را بجوشانید، تا جایی كه آب به نصف مقدار اولیه اش برسد.

حال صبر كنید تا چای كمی سرد شود و دمای آن به دمای اتاق برسد این توصیه ای است كه در طب سنتی چین به آن اشاره شده و پیشنهاد شده است كه چای به صورت ولرم نوشیده شود.

بهتر است كه روزانه، 1 یا 2 فنجان از این چای بنوشید.

ریشه گیاه جینسینگ را می توان به صورت قطعه قطعه استفاده كرد. توجه كنید كه ریشه ها در هنگام تهیه چای آن و نیز تا پایان مرحله خنك شدن، باید در داخل قوری بمانند.

دم كردن ریشه كمك می كند تا نرم و قابل استفاده شود. علاوه بر این می توان با قرار دادن تعدادی از ریشه ها در ماكروویو، آنها را نرم و قابل برش كرد.

دقت كنید كه ریشه ها هنگام گرم كردن، نسوزند. می توانید آن ها را به تنهایی یا همراه عسل میل كنید.

مصرف 1 تا 2 گرم پودر جینسینگ خالص و مرغوب در روز توصیه شده است. یا این كه می توانید قطعه ای از ریشه آن را به اندازه یك سكه، روزانه مورد استفاده قرار دهید.

عوارض جانبی

اگرچه جینسینگ عموما بی خطر است، اما عوارض جانبی هم دارد. سردرد، بی قراری، مشكلات خواب، بی نظمی در ضربان قلب، تحریك پذیری، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و خون دماغ از عوارض جانبی آن است.

مراقب باشید

همان طور كه در بالا ذكر شد، این گیاه نقش درمانی ندارد، پس وقتی افراد به برخی بیماری ها مبتلا هستند، مخصوصا اگر دارو می خورند، باید از مصرف مقدار زیاد یا طولانی مدت جینسینگ پرهیز كنند، مانند:

* مبتلایان به فشار خون بالا

* بیماران قلبی

* مبتلایان به اندومتریوز

* افراد مبتلا به شیزوفرنی

* افراد مبتلا به دیابت (باید مراقب افت قند خون باشند)

* افراد مبتلا به بی خوابی

* زنان باردار و شیرده (جینسینگ شبیه هورمون استروژن عمل می كند)

* كسانی كه آسپیرین، وارفارین و داروهای كاهش دهنده فشار خون مصرف می كنند، نباید جینسینگ مصرف كنند.

* همچنین باید از مصرف سایر مواد محرك مانند چای، قهوه و نوشابه های كولادار همراه با جینسینگ خودداری نمود.
مقدار خوراك از گونه P.ginseng :

این دارو بصورت عصاره آبی در شیشه های كوچك یا در كپسول عرضه می شود.

1- شیشه ها به ظرفیت 50 سانتی متر مكعب است كه در آن 40 گرم از جرم ریشه گیاه وجود دارد. از این عصاره سه بار در روز و در هر بار 20-10 قطره باید خورد.

2- كپسول ، در هر كپسول 700 میلی گرم جرم ریشه گیاه وجود دارد كه از این كپسول ها روزی یك بار و دو كپسول باید خورده شود.

3- آمپول ، در هر آمپول 2-1 گرم از جرم ریشه گیاه موجود است و ظرفیت هر آمپول از نظر مایع و جرم ریشه گیاه 10 سانتی متر مكعب می باشد و آمپول ها در بسته بندی هایی كه در هر بسته 10 آمپول می باشد ، عرضه می شود كه حاوی 12000 میلی گرم جرم ریشه گیاه جینسینگ است ، از این آمپول ها روزی باید یك عدد خورد (این آمپول ها برای تزریق نیست و فقط باید خورده شود).

به طور كلی مقدار خوراك از جرم ریشه گیاه در حدود 5/1-1 گرم در روز می باشد كه علاوه بر موارد فوق می توان به صورت جوشانده نیز تهیه كرد و خورد.

به طور كلی می توان گفت كه جینسینگ گیاهی است گرم ، خنك ، تمام گونه های آن شیرین و تا حدی اشتهاآور است و باعث ترشح شیره گوارشی می شود و به عنوان تقویت كننده ، محرك ، كاهنده قند خون و كلسترول خون ، تقویت كننده و محرك دستگاه ایمنی بدن به كار برده می شود. این گیاه داروی خوبی برای ریه ها می باشد و مشكلات و بیماری های مزمن ریه را به سرعت بهبود می بخشد.

قرن هاست كه چینی ها سالمند از جینسینگ به عنوان داروی تقویتی استفاده می كنند. سابقه استفاده چینی ها از این گیاه به 5000 سال پیش می رسد. گرچه غربی ها جینسینگ را در زمان ماركوپولو شناختند ، اما استفاده وسیع آن را از قرن هیجدهم شروع كردند. امروزه از جینسینگ به عنوان بخش اصلی بسیاری از داروهای تركیبی گیاهی استفاده می كنند.


Viagra generico
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:15 ب.ظ

Many thanks! I value this.
cheapest viagra online pharmacy buy viagra online generic where to buy viagra over the counter how to buy cheap viagra online generic viagra cheap get online prescription for viagra cheap online pharmacy no prescription get online prescription for viagra buy super viagra viagra usa online
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 11:06 ب.ظ

Kudos! I appreciate this.
acquisto online cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 20 mg best price look here cialis cheap canada cialis 05 generic for cialis i recommend cialis generico cialis baratos compran uk cost of cialis cvs buy cialis online nz
Jeffery
جمعه 17 آذر 1396 06:07 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment
due to this good article.
Why is my Achilles tendon burning?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:21 ق.ظ
I visit each day some web pages and blogs to read articles, except this
weblog provides quality based content.
katrinahyle.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 04:34 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've been to
this blog before but after checking through some of the post
I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and
I'll be book-marking and checking back often!
std testing centers
یکشنبه 4 تیر 1396 10:31 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا نه کار
درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما موفق به من مؤمن اما تنها برای
کوتاه در حالی که. من با این حال
کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما
خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.

که شما که می توانید انجام من می قطعا بود مجذوب.
Aaron
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:47 ب.ظ
Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and come
with approximately all vital infos. I'd like to see extra posts like this .
BHW
یکشنبه 27 فروردین 1396 01:11 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a fastidious idea, post is nice, thats why i have read it entirely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر