تبلیغات
صلح و آزادی - جینسینگ چیست
سه شنبه 17 خرداد 1390

جینسینگ چیست

   نوشته شده توسط: احمد زرنگ    نوع مطلب :پزشکی ،علمی ،

هزاران سال است كه گیاهان برای كسب انرژی ، دور كردن ارواح خبیثه و تقویت ارگان های خاصی از بدن به كار رفته اند ، امروزه نیروبخش های رایج در شرق چون جینسینگ و دانگ گویی (


Dang gui) از نیروبخش های غربی چون رزماری و مریم گلی رایج تر و محبوب تر هستند. گیاهان نیروبخش می توانند به روش های متفاوتی طبقه بندی شوند. به عنوان افزایش دهنده انرژی یا كی (Qi) تغذیه كننده خون یا مایعات بدنی ، تنظیم بین اخلاط در پزشكی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.


یكی از گیاهان نیروبخش و مقوی كه مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ می باشد كه بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در كتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد كه نام علمی آن Panax ginseng می باشد.

این گیاه Panax ginseng كه بیش از 5000 سال است در چین به كار می رود. برای پزشكان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود. ماركوپولو در مورد این گیاه شگفت كمیاب نوشته است : «هنگامی كه هیئتی از سوی پادشاه سیام بالوئی چهاردهم دیدار كرد گیاه جینسینگ را به او معرفی كردند. از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می كردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریكا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی كشف شد كه گیاه پاناكس كینكفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است.

مشخصات :

گیاهی است چند ساله ، برگ های آن مركب دارای 7-5 برگچه كه به طور گروهی با دمبرگ های خود از یك نقطه خارج و تشكیل یك برگ مركب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با كنارۀ دندانه دار منظم ، نوك تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. ریشه گیاه كه در قسمت مستعمل آن می باشد دراز، ضخیم یك شاخه یا منشعب و دو شاخه ، طول آن یك متر و بیشتر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا 10 سانتی متر می رسد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن كمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندكی تلخ می باشد. این گیاه در كوهستان های چین و منچوری می روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است كه هم اكنون در تمام داروخانه های چین و اغلب داروفروشی های اروپا و آمریكا عرضه می شود.

مشخصات :

گیاهی است چند ساله ، برگ های آن مركب دارای 7-5 برگچه كه به طور گروهی با دمبرگ های خود از یك نقطه خارج و تشكیل یك برگ مركب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با كنارۀ دندانه دار منظم ، نوك تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. ریشه گیاه كه در قسمت مستعمل آن می باشد دراز، ضخیم یك شاخه یا منشعب و دو شاخه ، طول آن یك متر و بیشتر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا 10 سانتی متر می رسد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن كمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندكی تلخ می باشد. این گیاه در كوهستان های چین و منچوری می روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است كه هم اكنون در تمام داروخانه های چین و اغلب داروفروشی های اروپا و آمریكا عرضه می شود.

تركیبات شیمیایی :

از نظر تركیبات شیمیایی برای اینكه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی برده شود ، مطالعات وسیعی صورت گرفته است و آنچه كه تا به حال گزارش شده است این است كه این گیاه دارای گلوكوزیدهای استروئیدی به نام پاناكیلون ، یك ساپونین به نام پاناكسوزید یا پاناكسین ، مواد صابونی ، یك اساس روغنی فرار به نام پاناسین و یك هورمون و ویتامین B و ویتامین D ، تركیبات استیلنی ، استرول ها و سرانجام یك گلوكوزید به نام جینسینگ می باشد.

این دارو تونیك ، محرك ، بازساز و مقوی است. مركز سیستم اعصاب و تنفس را تحریك می كند و این اثر دارو مربوط به وجود دو گلوكوزید به نام های پانوكسید آ و پانوكسید ب آن جدا شده اند. از ریشه گیاه 2-1 درصد كولین برحسب وزن و بتاسیتوسترول به دست می آید. از این دارو برای تهیۀ داروهای جوانی كه در تركیبات داروهای به كار می رود استفاده می شود.

از گزارش دیگری آمده است كه در سال 1974 ریشه این گیاه و سایر اعضای اندام گیاه برای یافتن اسرار شگفت انگیز شفابخش آن تحت بررسی دانشمندان قرار دارد و تاكنون چندین ماده عامل فیزیولوژیك از آن جدا شده است، از آن جمله عمده ترین آن عبارتند از پانكسین كه مقاومت عضلات را در برابر بی نظمی ها و ناراحتی ها افزایش می دهد و پانكس اسید كه متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح می كند و پاناكولین یا پانكس ویلون كه روی سیستم غدد مترشحه داخلی یا آندوكرین اثر می گذارد و پاناسن كه مركز اعصاب را تحریك می كند و در آخر جینسینگ برای بیماری قند اثر مثبت دارد.

خواص و كاربرد:

ریشه جینسینگ شاید معروفترین داروهای چینی باشد كه از دوران كهن تاریخ تا حال همواره آثار شفابخش آن مورد توجه حكمای طب سنتی قرار داشته است و دارد. از نظر خواص به طور كلی ، نیروبخش ، مقوی ، محرك ، بادشكن و نرم كننده می باشد. بررسی های زیادی روی این ریشه به عمل آمده كه به اسرار شفابخش آن در موارد معالجه قطعی بی نظمی های عصبی ، كم خونی ، ضعف ، كمبود تعرق و بی نظمی تنفس ، فراموشی و نسیان ، تشنگی مداوم ، بی میلی جنسی ، خستگی شدید ، سوء هاضمه ، دردهای ناحیه قلب و تهوع و ... پی برده شود. خوردن آن به صورت جوشانده یا عصاره یا به صورت اسانس و یا مستقیماً از جرم گرد ریشه به صورت خام صورت می گیرد. خوراك آن نیرو و توانایی ایجاد می كند تا در دوران نقاهت پس از بیماری ، بی نظمی های غده های بدن و ضعف اعصاب از بین رود و كار طبیعی و شفادهنده آنها اعاده گردد. متابولیسم قندها و هیدراتهای كربن در بدن را منظم می كند و موجب می شود كه مصرف اكسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد و برای آرام كردن اشخاصی كه ناراحتی های روانی دارند ، بسیار نافع است و یك نوع مسكن موثر برای مغز می باشد. چند نوع از Panax در بازار دنیا عرضه می شود كه از نظر خواص و مرغوبیت در ردیف های متفاوتی قرار می گیرند.
جین سینگ گیاهی نیرو بخش بوده و در حفظ سلامتی بدن و هماهنگی فعالیت های حیاتی آن نقش به سزایی دارد. لازم به ذكر است كه خواص این گیاه در ریشه آن وجود دارد.

سایر خواص جینسینگ عبارتند از:

* افزایش توان ذهنی

* افزایش قدرت جسمانی

* بهبود فعالیت حافظه

* افزایش شادابی و نشاط

* افزایش قدرت تحمل و پایداری

* از بین بردن استرس

* مقابله با پیری و عوارض آن

* تقویت سیستم ایمنی بدن

* تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم) بدن

* جلوگیری از سردرد

* بهبود بی خوابی و بد خوابی

* كاهش عوارض یائسگی

* برطرف ساختن یا بهبود مشكلات جنسی

* رفع خستگی، ضعف و بی حالی

* افزایش قدرت سیستم قلبی و عروقی

* تنظیم فشار خون (كاهش دهنده فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزایش دهنده فشار خون در صورت پایین بودن آن)

* تنظیم سطح قند خون بدن

* مقابله با افسردگی

* تقویت ‌كننده قوای عمومی بدن و به ‌ویژه تقویت ‌كننده توانایی جنسی مردان

* كاهش میزان و شدت سرماخوردگی در فصل زمستان

خواص فوق به دلیل وجود تركیباتی خاص به نام جینسینوساید( ginsenoside ) در ریشه این گیاه است. هر چه ریشه این گیاه پیرتر شود، تجمع جینسینوسایدها نیز افزایش می یابد. لذا می توان گفت با افزایش تدریجی سن گیاه خواص درمانی و دارویی ریشه آن نیز افزایش می یابد.

ریشه جینسینگ می تواند بیشتر از صدها سال زندگی كند. ولی به تدریج تغییراتی در ساختار آن حاصل می گردد.

شواهد به دست آمده حاكی از آن است كه این گیاه برای از بین بردن آثار ناشی از خستگی و ضعفِ قوای ذهنی و جسمی موثر است و برای درمان بیمارانی كه از دردهای سینه (بیماری های ریوی) شكایت دارند نیز پیشنهاد می شود. همچنین این گیاه قادر به از بین بردن تومورها و افزایش طول مدت زندگی افراد است.

مطلب مهم این است كه علی رغم داشتن خواص درمانی، این گیاه عمدتاً نقش حفاظتی و پیشگیری كننده دارد و كمتر به عنوان درمان قطعی و سریع بیماری ها موثر است.


انواع جینسینگ :

1- جینسینگ كره ای یا چینی  Pnax ginseng

در برخی مناطق كوهستانی هند و چین كاشته می شود و از نظر ریشه غده ای آن مورد توجه می باشد. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم كرده غدۀ زیرزمینی خشك آن برای نرم كردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می شود. در هندوچین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می شود. این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماری ها تجویز می شود و اختصاص به یك بیماری خاص ندارد. جینسینگ چینی یا كره ای یكی از نادرترین و گرانترین گیاهان می باشد. یك تونیك تجدید كننده انرژی ، مخصوصاً در طحال و ریه . پژوهش های جدید ، وجود تركیبات استروئیدی شبیه هورمون های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و كاهش خستگی هم می شود. نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنتور می باشد كه در جوشانده به عنوان تونیك عمومی 3 تا 10 گرم آن را در 500 میلی لیتر آب می جوشانیم و در حالت تنتور كه در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف می شود و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده می شود.

می توان از كپسول حاوی 500 میلی گرم تا 4 گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت كننده استفاده نمود.

اگرچه پاناكس جینسینگ عموماً بی خطر است اما عوارض جانبی هم دارد. در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشارخون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز كرد. همچنین از مصرف سایر محرك ها مانند چای ، قهوه و نوشابه های كولادار همراه با پاناكس جینسینگ باید خودداری نمود.

 2- پاناكس نوتو جینسینگ :Panax noto ginsingPanax noto ginsing

كه دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است و برای تقویت و جلوگیری از خونریزی ، بندآوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف كردن با اخلاط خونی ، خونریزی از بینی ، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به كار می رود. عده ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه .Cynura pinnatifida Dc می دانند و از نظر قابض بودن و بندآوردن خونریزی و جوش دادن زخمها مانند آن گیاه تلقی می شود. استوارت معتقد است كه برای جوش دادن زخمهای پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولاً این دو گیاه را تحت یك نام چینی آنها ذكر كرده است ولی به هر حال در عین حال كه شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف می باشند و مؤثرترین آنها جنسه می باشد كه نوشدارو به معنای واقعی می باشد و در موقع خرید باید دقت كرد كه ریشه گیاه اصیل خریداری گردد. این جینسینگ كه جینسینگ كاذب هم نامیده می شود به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی ( داخلی و خارجی ) به كار می رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماری های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می شود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت كنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم های گلوله استفاده می كردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن می باشد كه بصورت پودر می باشد كه در كپسول ها و یا قرص های 2-1 گرمی برای درمان زخم و خونریزی ها و یا درد به كار می رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می كنند. در دوران بارداری از پاناكس نوتو جینسینگ نباید استفاده كرد ، زیرا ممكن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

:Panax quinquefolius 3- پاناكس كینكفولیوس

در عده ای از مدارك علمی نیز این گونه كه اصولاً بومی آمریكای شمالی می باشد و سابقاً از آنجا به چین برده و كاشته می شده نام برده می شود كه در حال حاضر تقریباً در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریكایی هم یك تونیك می باشد كه در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغر كننده ، مانند سل بكار میرود و همچنین در درمان سرفه های ناشی از ضعف ریه هم مفید است. قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه می باشد كه به دو صورت تنتور و پودر می باشد كه در تنتور به عنوان تونیك یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می شود. پودر ریشه پاناكس كینكفولیوس در كمبود انرژی به صورت قرص یا كپسول در دوزهای 2-1 گرمی استفاده می شود.

:Eleutherococcus Senticosus 4- جینسینگ سیبری

بخش مورد استفاده این گیاه ریشه می باشد (مانند بقیه گونه های جینسینگ) و بعنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید است و توان انسان را در برابر استرس افزایش می دهد و هیجان زایی آن كمتر از جینسینگ چینی و كره ای می باشد و برای كسانی كه به دنبال تحریك كننده قوی تری هستند روش مصرف آن به صورت تنتور یا كپسول حاوی 500 میلی گرم پودر ریشه می باشد ، البته بصورت قرص های دارویی نیز كاربرد دارد.

نظری به تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جینسینگ :

درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از 400 طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده اند. نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی كه از دم كرده جینسینگ استفاده می كنند معمولاَ سالمتر و شادابترند و در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می دهند ، انرژی بیشتری برای كار دارند و تمركز حواس آنها خیلی بهتر و بیشتر است.

دكتر فرانسورت(Dr.Norman Franworth) كه یكی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روسها را در مورد جینسینگ كاملاً تأیید می نماید. نظریه دكتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است كه جینسینگ یك آداپتوژن است. آداپتوژن یك اصطلاح فنی و پزشكی می باشد كه آن را اولین بار پزشك معروف روسی به نام برخمان (Dr.I.I.Berkhman) ، از آكادمی علمی شوروی ، تعریف كرده است و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جین سنگ به كار برده است.

یك آداپتوژن ماده ای است بی ضرر كه نقش تعدیل كننده در بدن را دارد ، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هرچیزی كه در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود. مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را كاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و كم است ؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یك ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیكی گسترده ای شبیه ضداكسیدكننده ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضداكسیدكننده نیز وجود دارد كه خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریك می كند.

تحقیقات علمی جدید دیگری نشان می دهد كه فرایند تعدیل كردن نه فقط در جینسینگ بلكه در اغلب مواد خوراكی نیز وجود دارد. مثلاً محققان وزارت كشاورزی آمریكا اخیراً كشف كرده اند كه عنصر كروم كه به مقدار خیلی كم برای بدن لازم است از عوامل آداپتوژن می باشد و آثار دو بعدی دارد و در دو جهت مخالف برای تعدیل اختلالات و عدم تعادل های فیزیولوژیكی بدن اثر می گذارد. مثلاً قند خون را تعدیل می كند ، یعنی اگر زاید برحد نرمال باشد تا حد نرمال كاهش می دهد و اگر كمتر از حد نرمال شده است آن را تا حد نرمال و طبیعی بدن افزایش می دهد. به نظر می رسد این خاصیت برقراری تعادل بیوشیمی در بدن كه اصل Yin-Yang معروف چینی ها را به خاطر می آورد در اغلب گیاهان شفابخش و مواد خوراكی طبیعی یافت می شود.

از نظرمقدار و مدت مصرف ، عده ای از دانشمندان توصیه می كنند كه روزانه 2/1-1 قاشق مربا خوری از گرد ریشه جینسینگ 6 ساله در مدت یك ماه خورده شود و سپس دو ماه بعد از آن خورده نشود ، ولی عده ای نیز معتقدند كه تا مدت ها هر روز از پودر جینسینگ می توان خورد. جینسینگ را بصورت جوشانده نیز می توان خورد. برای این كار 2/1 قاشق مربا خوری گرد جینسینگ را در یك پیمانه آب جوش (220 گرم ) ریخته و بگذارند 10 دقیقه ریزریز بجوشد و 2 پیمانه در روز از این جوشانده بخورند.


تهیه چای جینسینگ:


برای تهیه چای جینسینگ، مقداری آب را بجوشانید و ترجیحا این كار را در ظروف غیر فلزی مانند قوری لعابی یا چینی یا پیركس انجام دهید. مقداری از ریشه خشك شده ی جینسینگ (حدود 1 تا 3 گرم ) را به آب جوش اضافه كنید. سپس شعله را كم كنید و اجازه دهید تا مدت 20 تا 30 دقیقه بجوشد. در صورت تمایل می توانید بیشتر از این مدت نیز آن را بجوشانید، تا جایی كه آب به نصف مقدار اولیه اش برسد.

حال صبر كنید تا چای كمی سرد شود و دمای آن به دمای اتاق برسد این توصیه ای است كه در طب سنتی چین به آن اشاره شده و پیشنهاد شده است كه چای به صورت ولرم نوشیده شود.

بهتر است كه روزانه، 1 یا 2 فنجان از این چای بنوشید.

ریشه گیاه جینسینگ را می توان به صورت قطعه قطعه استفاده كرد. توجه كنید كه ریشه ها در هنگام تهیه چای آن و نیز تا پایان مرحله خنك شدن، باید در داخل قوری بمانند.

دم كردن ریشه كمك می كند تا نرم و قابل استفاده شود. علاوه بر این می توان با قرار دادن تعدادی از ریشه ها در ماكروویو، آنها را نرم و قابل برش كرد.

دقت كنید كه ریشه ها هنگام گرم كردن، نسوزند. می توانید آن ها را به تنهایی یا همراه عسل میل كنید.

مصرف 1 تا 2 گرم پودر جینسینگ خالص و مرغوب در روز توصیه شده است. یا این كه می توانید قطعه ای از ریشه آن را به اندازه یك سكه، روزانه مورد استفاده قرار دهید.

عوارض جانبی

اگرچه جینسینگ عموما بی خطر است، اما عوارض جانبی هم دارد. سردرد، بی قراری، مشكلات خواب، بی نظمی در ضربان قلب، تحریك پذیری، تنگی نفس، اسهال، استفراغ و خون دماغ از عوارض جانبی آن است.

مراقب باشید

همان طور كه در بالا ذكر شد، این گیاه نقش درمانی ندارد، پس وقتی افراد به برخی بیماری ها مبتلا هستند، مخصوصا اگر دارو می خورند، باید از مصرف مقدار زیاد یا طولانی مدت جینسینگ پرهیز كنند، مانند:

* مبتلایان به فشار خون بالا

* بیماران قلبی

* مبتلایان به اندومتریوز

* افراد مبتلا به شیزوفرنی

* افراد مبتلا به دیابت (باید مراقب افت قند خون باشند)

* افراد مبتلا به بی خوابی

* زنان باردار و شیرده (جینسینگ شبیه هورمون استروژن عمل می كند)

* كسانی كه آسپیرین، وارفارین و داروهای كاهش دهنده فشار خون مصرف می كنند، نباید جینسینگ مصرف كنند.

* همچنین باید از مصرف سایر مواد محرك مانند چای، قهوه و نوشابه های كولادار همراه با جینسینگ خودداری نمود.
مقدار خوراك از گونه P.ginseng :

این دارو بصورت عصاره آبی در شیشه های كوچك یا در كپسول عرضه می شود.

1- شیشه ها به ظرفیت 50 سانتی متر مكعب است كه در آن 40 گرم از جرم ریشه گیاه وجود دارد. از این عصاره سه بار در روز و در هر بار 20-10 قطره باید خورد.

2- كپسول ، در هر كپسول 700 میلی گرم جرم ریشه گیاه وجود دارد كه از این كپسول ها روزی یك بار و دو كپسول باید خورده شود.

3- آمپول ، در هر آمپول 2-1 گرم از جرم ریشه گیاه موجود است و ظرفیت هر آمپول از نظر مایع و جرم ریشه گیاه 10 سانتی متر مكعب می باشد و آمپول ها در بسته بندی هایی كه در هر بسته 10 آمپول می باشد ، عرضه می شود كه حاوی 12000 میلی گرم جرم ریشه گیاه جینسینگ است ، از این آمپول ها روزی باید یك عدد خورد (این آمپول ها برای تزریق نیست و فقط باید خورده شود).

به طور كلی مقدار خوراك از جرم ریشه گیاه در حدود 5/1-1 گرم در روز می باشد كه علاوه بر موارد فوق می توان به صورت جوشانده نیز تهیه كرد و خورد.

به طور كلی می توان گفت كه جینسینگ گیاهی است گرم ، خنك ، تمام گونه های آن شیرین و تا حدی اشتهاآور است و باعث ترشح شیره گوارشی می شود و به عنوان تقویت كننده ، محرك ، كاهنده قند خون و كلسترول خون ، تقویت كننده و محرك دستگاه ایمنی بدن به كار برده می شود. این گیاه داروی خوبی برای ریه ها می باشد و مشكلات و بیماری های مزمن ریه را به سرعت بهبود می بخشد.

قرن هاست كه چینی ها سالمند از جینسینگ به عنوان داروی تقویتی استفاده می كنند. سابقه استفاده چینی ها از این گیاه به 5000 سال پیش می رسد. گرچه غربی ها جینسینگ را در زمان ماركوپولو شناختند ، اما استفاده وسیع آن را از قرن هیجدهم شروع كردند. امروزه از جینسینگ به عنوان بخش اصلی بسیاری از داروهای تركیبی گیاهی استفاده می كنند.


Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:26 ب.ظ

With thanks. Quite a lot of postings.

cialis generika cialis generic generic cialis levitra cialis canada cialis generic cialis savings card cialis patent expiration deutschland cialis online tadalafil tablets buy cheap cialis in uk
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:15 ب.ظ

Wow many of wonderful information.
recommended site cialis kanada cialis 20mg cialis generic availability cialis generico lilly cialis daily new zealand cialis en mexico precio cialis 20 mg effectiveness miglior cialis generico we like it cialis price cialis generico
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:36 ب.ظ

You actually explained that very well.
prices on cialis 10 mg buy cialis uk no prescription viagra cialis levitra are there generic cialis 200 cialis coupon cialis name brand cheap cialis australia org order cialis from india sialis cialis great britain
buy generic cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:28 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of write ups!

cialis tablets for sale rezeptfrei cialis apotheke generic cialis levitra cialis tablets for sale cialis wir preise canadian discount cialis estudios de cialis genricos cialis name brand cheap we use it cialis online store cipla cialis online
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 07:59 ب.ظ

You've made your point quite clearly!!
cialis dosage compare prices cialis uk cialis lilly tadalafi cialis super acti ou acheter du cialis pas cher calis cialis cost click here to buy cialis cialis generico online tesco price cialis
where to buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 09:02 ق.ظ

Perfectly voiced really. .
look here cialis order on line cialis professional from usa cialis side effects dangers cialis bula warnings for cialis generic for cialis buy cheap cialis in uk cialis 5 effetti collaterali cialis generique cialis dose 30mg
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 09:09 ب.ظ

You made your stand quite nicely..
only best offers 100mg cialis cialis generic buy cialis online cheapest cialis for sale cialis free trial usa cialis online cialis alternative legalidad de comprar cialis cialis soft tabs for sale cialis rckenschmerzen
buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 08:36 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
cialis in sconto cialis sicuro in linea viagra or cialis generic cialis pill online acheter cialis meilleur pri comprar cialis 10 espa241a cialis venta a domicilio warnings for cialis price cialis per pill cialis coupon
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:40 ب.ظ

Fantastic posts. With thanks!
try it no rx cialis tadalafil generic female cialis no prescription low cost cialis 20mg generic cialis at the pharmacy venta cialis en espaa cialis for sale 5 mg cialis coupon printable cialis kaufen cost of cialis cvs
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 08:01 ق.ظ

Thanks a lot! A good amount of postings!

prices for cialis 50mg cialis in sconto cialis for sale south africa cialis great britain comprar cialis navarr tadalafil 20mg safe site to buy cialis online cialis pas cher paris tadalafil 20 mg cialis 20 mg cost
buy tadalafil online
شنبه 10 آذر 1397 08:51 ب.ظ

This is nicely put. .
we choice cialis uk dosagem ideal cialis viagra vs cialis wow cialis 20 the best choice cialis woman cialis prices cialis sans ordonnance cialis 5 mg para diabeticos tadalafil cialis with 2 days delivery
buy cheap cialis coupon
شنبه 10 آذر 1397 07:44 ق.ظ

You actually revealed that perfectly!
chinese cialis 50 mg prices on cialis 10 mg we recommend cialis info can i take cialis and ecstasy cialis sale online cialis australian price cialis pills boards cialis para que sirve cialis free trial only here cialis pills
buy cialis online us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 08:24 ب.ظ

Kudos! Wonderful information.
precios de cialis generico generic for cialis bulk cialis cialis herbs buy cialis sample pack 200 cialis coupon cialis dose 30mg price cialis best discount cialis opinioni cialis generico
buy cialis cheap
جمعه 9 آذر 1397 08:33 ق.ظ

Appreciate it, Numerous write ups.

cialis per paypa cialis prices only best offers cialis use only now cialis 20 mg get cheap cialis tadalafil 20 mg cialis 5 mg schweiz cialis dosage recommendations generic cialis at walmart generic cialis 20mg tablets
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:28 ب.ظ

You actually expressed it adequately!
fast cialis online cialis kaufen bankberweisung cialis coupons printable only here cialis pills buy cialis sample pack cialis coupons tarif cialis france cialis official site rezeptfrei cialis apotheke tadalafilo
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:53 ق.ظ

Kudos. Numerous facts!

the best choice cialis woman cialis for sale prix cialis once a da cialis generic availability estudios de cialis genricos cialis wir preise cialis kaufen wo click here cialis daily uk cialis e hiv enter site very cheap cialis
cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:07 ب.ظ

Effectively expressed genuinely! .
cialis australian price cilas cialis canada tadalafil cialis purchasing cialis sicuro in linea try it no rx cialis cialis rezeptfrei sterreich side effects for cialis prices on cialis 10 mg
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:19 ق.ظ

You actually explained it fantastically!
tadalafil 20mg cialis generic cialis generico in farmacia cialis therapie cialis kamagra levitra cialis bula cialis kaufen bankberweisung cialis uk cialis per paypa generic cialis review uk
buy generic cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 01:28 ب.ظ

Good data, Kudos!
if a woman takes a mans cialis prix cialis once a da order a sample of cialis cialis e hiv cialis pills price each calis cialis pills canadian discount cialis cialis wir preise precios cialis peru
canadian online pharmacy
یکشنبه 1 مهر 1397 10:25 ق.ظ

Wonderful info, Thanks a lot.
online canadian discount pharmacies buy vistagra online safe canadian medications canadian online pharmacies legal online canadian discount pharmacies canadianpharmacyusa24h canadian mail order pharmacies canadian viagra canadianpharmacy canadian drugs
Buy generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:57 ب.ظ

Seriously lots of beneficial info!
viagra no pres buy viagra online discount viagra how to get a prescription viagra for cheap prices buy viagra at buy viagra pharmacy uk viagra prices online pharmacy viagra viagra to buy uk buy cheap viagra online next day delivery
cialissv.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:32 ب.ظ

You actually said this terrifically.
cialis lowest price cialis 50 mg soft tab cialis 20 mg cost compare prices cialis uk how to purchase cialis on line cialis prices order cialis from india cheap cialis generic cialis in vietnam preis cialis 20mg schweiz
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:05 ب.ظ

Information very well applied.!
5 mg cialis pharmacie en ligne acquisto online cialis cialis pills in singapore comprar cialis navarr safe dosage for cialis look here cialis cheap canada cialis manufacturer coupon cialis price thailand cialis sicuro in linea cialis kaufen bankberweisung
http://viabiovit.com/generic-viagra-forum.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:42 ق.ظ

You actually expressed this adequately.
safe to buy viagra online how can you buy viagra can i buy viagra without prescription can you buy viagra at the store buy viagra with prescription online buy viagra superdrug cost of viagra buy viagra canadian pharmacy buy viagra no rx online buy viagra
kawanboni.com/best-place-to-buy-generic-cialis-reddit.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:19 ق.ظ

You reported it perfectly!
achat cialis en itali cialis australia org cialis authentique suisse cialis generique 5 mg costo in farmacia cialis cialis cost we use it cialis online store cialis bula cost of cialis cvs cialis tadalafil online
Viagra generico
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:15 ب.ظ

Many thanks! I value this.
cheapest viagra online pharmacy buy viagra online generic where to buy viagra over the counter how to buy cheap viagra online generic viagra cheap get online prescription for viagra cheap online pharmacy no prescription get online prescription for viagra buy super viagra viagra usa online
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 11:06 ب.ظ

Kudos! I appreciate this.
acquisto online cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 20 mg best price look here cialis cheap canada cialis 05 generic for cialis i recommend cialis generico cialis baratos compran uk cost of cialis cvs buy cialis online nz
Jeffery
جمعه 17 آذر 1396 06:07 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment
due to this good article.
Why is my Achilles tendon burning?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:21 ق.ظ
I visit each day some web pages and blogs to read articles, except this
weblog provides quality based content.
katrinahyle.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 04:34 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've been to
this blog before but after checking through some of the post
I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and
I'll be book-marking and checking back often!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30